Aktuálně:

 

VZHLEDEM K VAŠIM STÁLE ČASTĚJŠÍM DOTAZŮM OHLEDNĚ PROBLÉMU "ZAROSTLÝCH NEHTŮ" JSEM SE ROZHODLA VÁM POSKYTNOUT PÁR ZÁKLADNÍCH INFORMACÍ A PŘÍPADNÉ ŘEŠENÍ:


CO JE TO ZARŮSTAJÍCÍ NEHET?

 

-onemocnění postihující nehtový komplex prstu,jeho boční části v místě,kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj.Právě tam dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu,což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu.

 

JAK VZNIKNE ZARŮSTAJÍCÍ NEHET?

 

-rozlišujeme vrozenou a získanou formu zarůstání nehtu.Vrozená forma,patrná již u novorozenců se vyskytuje velmi zřídka a téměř vždy se upraví do jednoho roku věku dítětě.Naproti tomu získaná forma postihuje všechny věkové skupiny.Příčinou bývá prakticky vždy vadné zastřižení nehtu.Svou roli hraje rovněž nevhodná obuv a některé vrozené predispozice a choroby jako nemoci pojiva,nedostatek železa nebo vitamínů.

 

DÁ SE ZARŮSTÁNÍ NEHTŮ  PŘEDEJÍT?

 

-většinou ano za předpokladu správného ošetřování nehtů.Základním požadavkem je zastřihování nehtů rovně,NE do kulatého tvaru tak aby byly za všech okolností viditelné rožky volného okraje nehtu.Zvolením vhodné obuvi.Situaci může zhoršit těsná obuv.Mnohem hůře onemocnění probíhá u nemocných trpící diabetem a nebo tepennou nedostatečností dolních končetin.

 

ČEMU SE VYVAROVAT,KDYŽ UŽ NEHET ZAROSTE?

 

-ze všeho nejdůležitější je nesnažit se zastřihnout roh nehtové ploténky a tím ulevit bolesti. Nehet roste dále do nehtového valu z lůžka a výsledkem je zhoršení nálezu.

 

MOJE ŘEŠENÍ:

 

-principy léčby se liší podle toho,zda se jedná o prvotní výskyt onemocnění nebo o tzv.recidivu. V prvním případě se povětšinou podaří vyčištěním nehtového valu a správném "vytvarování nehtu"-odstranění části zarůstající ploténky- a podle situace přeléčení zánětlivé granulace v okolí nehtu, korigovat a následně udržovat správným stříháním nehtu.Další technikou konzervativního ošetření je tzv."dorzální abraze"-jedná se o metodu zeslabení nehtu ve střední části.Smyslem tohoto opatření je zbavení nehtu jeho nejtvrdší vrstvy v místě,kde vytváří klenbu.Tím dojde k uvolnění zarůstajících okrajů nehtu a následné úlevě.

Důležitá je pravidelná péče o Vaše nohy,kdy lze tomuto problému mnohdy předejít.